Odkedy vymysleli peniaze, za našu prácu nám nemusíte ďakovať.

Autor: Ľudmila Rónaiová | 13.2.2016 o 11:26 | (upravené 13.2.2016 o 16:06) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1452x

Aby som všetko uviedla na pravú mieru. A tento raz si dovolím hovoriť za všetkých. Sme ženy a muži, sme matky a otcovia, sme manželky a manželia, dcéry a synovia, sme mladí i starší občania tohto štátu - bolo by to na celú stranu.

 Nadobudnutím  príslušného vzdelania a zaradením do Registra sme sa pred zákonom stali sestrami. Podpisom pracovných zmlúv sme dobrovoľne vstúpili do pracovnoprávnych vzťahov – stali sme sa zamestnancami príslušných zdravotníckych zariadení. My sme sa podpisom zaviazali plniť si pracovné povinnosti podľa určených pracovných náplní a zamestnávatelia sa zaviazali vyplácať nám za našu odvedenú prácu mzdu. Bodka.

Nesmieme si nič nahovárať. Opatrovanie detí, slabých, chorých a starých, ošetrovanie zranených človek robí čo svet svetom stojí, pre prežitie nášho rodu to bolo evolučne výhodné. Príroda nás obdarila inštinktami, dala nám súcit, empatiu, svedomie. To, čím sa líšime my, sestry, od ostatných ľudí, ktorí sa živia ako pekári, šoféri a policajti, učitelia a politici a tak podobne je iba v  tom, že ošetrovateľstvo vykonávame profesionálne, odborne, podľa najnovších poznatkov vedy -  lege artis. Ošetrovateľstvo sa stalo pre nás zamestnaním.

Práca sestry je práca s ľuďmi a tak pri jej vykonávaní dostávame, samozrejme, spätnú väzbu. Vďaku aj nevďak, pochopenie aj nepochopenie, radosť aj zúfalstvo. Patrí to k našej práci, museli sme s tým všetci počítať. To ťažké, čo zažijeme, je aj pre nás ťažké, to pekné je pre nás istým bonusom. Sestry si nechodia však do práce hladiť dušu, vyvolať v srdci dobrý pocit. Aj keď to v mnohých vzbudí asi pohoršenie, sestry si svojou ťažkou prácou jednoducho zarábajú. Pravda je asi táto : odkedy vymysleli peniaze, za našu prácu nám nemusíte ďakovať.

Od 1. januára platí nový zákon o odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkov, sestrám bol pridelený maximálny koeficient 0.96 z priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov na výpočet základného platu. Inými slovami, sestry si za svoju prácu nezaslúžia ani 1.0 mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Aj keď ekonomika rastie. Ani teraz a vlastne ani nikdy. Bodka.

Podľa pána Szalaya, analytika Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, sme si my, sestry, vo svojom proteste nespomenuli na  pacienta ! Nezaujíma nás kvalita a  neefektivita nášho zdravotníctva, je nám jedno, že za peniaze, čo štát vynaloží na zdravotníctvo, občania nedostávajú dostatočnú pridanú hodnotu v podobe lepšieho zdravotného stavu, spokojnejšej populácie !  Pán Szalay píše, že sestry predsa nemôžu ignorovať systémový presah svojich požiadaviek !  A ak by dostali za svoju prácu adekvátne ohodnotenie, spôsobili by tým jedine a isto krach. Radí : mali sme radšej žiadať urýchlené zavedenie DRG, platby za diagnózu ( ! )  Tak . A mali sme si pýtať viac zdravotníckeho personálu, aby sme mali na koho delegovať prácu !  Úplné osvietenie !

Toto sme mali žiadať ! Nie našu centrálnu mzdovú reguláciu, odpracované roky, materskú dovolenku, fuj !

Fakt by si sestry mali k tomu sadnúť, chcelo by to zmenu v pár zákonoch, pohrať sa trošku s ľudskými zdrojmi, popresúvať financie, kompetencie a tak. A bude vymaľované, že nás to skôr nenapadlo !

Pán Szalay, teraz už vážne, odmietam Vašu predstavu slovenskej sestry ako nevoľníčky. Ja nie som otrok odkázaný na zľutovanie iných, ja sa chcem tešiť zo života, byť prospešná a napredovať !  Neriešte, prosím, za mňa, že či si nájdem prácu ! Neriešte moje zamestnanie ! Nemusíte tiež riešiť osobnú zodpovednosť iných, okrem tej svojej.

V minulých dňoch som sledovala dianie v parlamente. Odohralo sa tam toho dosť, najviac zo všetkého ma však upútalo jedno:  ani raz sa v parlamente nespomenulo slovo Prešov. Akoby toto mesto prestalo existovať. Akoby nebolo. Trošku ako hovoriť o povraze v dome obesenca, že ? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?