Prečo som sa pripojila k hromadnej výpovedi zdravotných sestier

Autor: Ľudmila Rónaiová | 19.1.2016 o 12:58 | Karma článku: 14,85 | Prečítané:  6820x

Som takým Jozefom Makom slovenského zdravotníctva. Pracujem ako sestra pri lôžku chorého a takých, ako som ja, sú na Slovensku tisíce.

Našou úlohou pre spoločnosť nie je vytváranie hmotných statkov, akou je napríklad výroba automobilov, stavanie diaľníc. Štát si nás najíma na poskytovanie služieb svojmu obyvateľstvu. Stojíme pri príchode nového človeka na tento svet, sprevádzame ho na jeho ceste životom v období zdravia a keď príde choroba, poškodenie zdravia úrazom či zdravotné problémy súvisiace s vyšším vekom, sme pripravené pomáhať. Vytvárame nesmierne hodnoty, pomáhame prinavracať zdravie pracujúcim, ich deťom, seniorom zmierňovať dôsledky starnutia, častokrát sme to my, čo poskytujeme posledné služby človeku. Naša úloha pre spoločnosť je nenahraditeľná.

Tak ako meniaca sa demografická krivka vplýva na počet pracujúcich v priemysle, začína sa hovoriť o ich nedostatku, taká istá situácia sa začína dotýkať aj zdravotníctva. Slovensko začína mať málo mladých ľudí a vo veku mechanizácie, automatizácie, všetkého na diaľkové ovládanie, na gombíček či iba na dotyk sa naša práca, stále tak podobná práci sestry minulých storočí, stáva dokonale neatraktívnou pre mladých ľudí. Priemerný vek sestier sa neustále  zvyšuje a mladé sestry neprichádzajú. Situácia sa začína stávať vážnou. Ale o tom sa občan Slovenska z médií sotva dozvie.

Podávanie výpovedí sestier ako náš protest proti zlej situácii v našom rezorte, o tom informujú médiá veľmi okrajovo a sporadicky. Naše požiadavky nemá občan dostatočne vysvetlené. Sú nimi riešenie platov sestier, zlepšenie pracovných podmienok a sprehľadnenie financovania celého zdravotníctva.

Ak sa nevyrieši dostatočné platové ohodnotenie sestier dnes ako stabilizujúci prvok, sestry budú iba odchádzať na dôchodok a nebude tých, ktoré by ich mohli nahradiť. Naša práca je ťažká, cez deň i v noci, vo všedný deň, počas víkendu i vo sviatok, bez podpory partnerov a pomoci širšej rodiny prakticky nemysliteľná. Aj keď potreba pomáhať, ktorou je človek evolučne vybavený, určite nevymizne, mladí ľudia už teraz rozmýšľajú, či za naplnenie svojej túžby pomáhať nebudú platiť príliš vysokú cenu. Narušeným biorytmom, náročným skĺbením partnerského života či neľahkým hľadaním riešenia, ako sa stať a byť dobrým otcom, matkou.

Protestom chcú sestry poukázať aj na to, v akých podmienkach a prostredí pracujú ony i celý zdravotnícky personál. Naše pracovné podmienky ( dostatok materiálno – technického vybavenia, dodržané normatívy na personál ) a prostredie ( údržba a modernizácia budov ) je však zároveň životným prostredím našich pacientov. Človek žijúci a tvoriaci hodnoty v 21. storočí si predsa zaslúži úroveň  21.storočia aj počas svojej choroby a hospitalizácie v nemocnici !

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je a nikdy nebude zadarmo. Občan si za túto službu platí vo forme daní a odvodov. Sme si vedomé, že na splnenie našich požiadaviek je treba veľký objem peňazí. Veľký objem peňazí však v zdravotníctve je a neustále prichádza, treba len sprehľadniť všetky jeho toky. Aby boli všetky použité na účel, ktorý nám štát ako výberca zdravotných odvodov uvádza, na zdravotníctvo. To je všetko, čo svojim protestom žiadame.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?